62. Mensen zijn inspiratoren: ben jij al gek genoeg?
Mensen zijn inspiratoren. Ze beïnvloeden elkaar, moedigen elkaar aan en geven elkaar hoop. Ja, ik weet dat het meestal andersom is, maar er is een heel bijzonder verschijnsel waar ik je naar wil laten kijken. En dat is dat ene zinnetje. Dat ene gouden zinnetje dat jouw leven kan bepalen. Dat ervoor zorgt dat jij de beslissing van je leven neemt!
Wat zou jij doen?
Een leraar op een middelbare school bracht me na afloop van een cursus naar huis. Ik had cursus gegeven in stressmanagement. Toen hij vertelde dat hij al 40 jaar problemen had met de directie, vroeg hij me wat ik zou doen. Mijn vader was ook docent, maar leefde toen al niet meer. Ik zei iets als: ‘Als mijn vader nog had geleefd, had ik gehoopt dat hij het onderwijs had durven loslaten.” De man nam de week daarna ontslag.
Wat gebeurt er als een bescheiden iemand haar mening geeft?
Een vriendin van me die normaal altijd haar mening voor zich hield, was bloednerveus toen ze tegen haar zus zei: “Ik zeg dit maar één keer tegen je: het ligt niet aan jou.” Het gaf haar in één klap duidelijkheid over de complexe relatie waar ze in zat. Ze kon het in één keer helder zien en beëindigde de relatie. Ze dacht al die tijd dat de ruzies door haar kwamen.
Wat gebeurt er als ouders een gouden zin tegen hun kind zeggen?
Ouders kunnen ook van die zinnen zeggen die je je leven lang bij blijven. Een vader zei tegen zijn volwassen dochter: “Ik wou dat ik op mijn 40e al net zover was geweest als dat jij nu bent.” Hij was nooit zo scheutig met complimenten, maar als hij zo’n uitspraak deed, dan was het alsof haar hart werd gevuld met pure liefde. Hij had in haar jeugd al eens tegen haar gezegd: “Wat jouw handen aanraken, dat wordt goud.”
Wat is de kracht van deze gouden zinnen?
Dit soort zinnen zijn goud waard! En waarom begin ik hier nu over? Omdat we in Nederland en Vlaanderen niet zo gewend zijn om liefdevol tegen elkaar te praten. Elkaar aanmoedigen en stimuleren is niet gewoon. Het is gewoner om te wijzen op elkaar’s fouten dan met elkaar te praten over wat je goed doet. En dat is nu net wat we kunnen veranderen. Want deze gouden zinnen hebben namelijk één heel groot voordeel: ze hebben heel veel impact! Juist doordat we zo vaak negativiteit horen, komt die ene gouden zin heel hard binnen! We koesteren dat soort zinnen alsof het onze grootste, belangrijkste schat is. We halen er onze voeding uit, het geeft ons moed en hoop.
Wat hebben deze gouden zinnen met de MIR-Methode te maken?
Een van de effecten van de MIR-Methode die ik vaak terug hoor, is dat mensen meer zelfvertrouwen krijgen. Hoe dat komt, leg ik uit in artikel 28. Dat betekent dat je meer vertrouwen hebt in je eigen mening en je wordt dapperder in het geven van die mening. Als iemand je dan om advies vraagt, zou het zomaar kunnen dat je een gouden zin zegt die het leven van de ander voor altijd verandert!
Ben jij al gek genoeg om de wereld te veranderen?
Voor mij zijn inspiratoren in de wereld Aung San Suu Kyi (leidster van de geweldloze beweging voor de mensenrechten in Birma), Marianne Williamson die nu de politiek ingaat en Lynne McTaggart, wetenschapsjournaliste. De uitspraken die zij doen, inspireren mij en motiveren mij om door te gaan. Ze helpen mij om hoop te hebben in de toekomst. Ik geloof er dankzij hen in dat wij als mensen echt een fijne wereld kunnen creëren! En wat dacht je van de gouden uitspraak van Steve Jobs, mede-oprichter van Apple computers: “De mensen die gek genoeg zijn om te denken dat ze de wereld kunnen veranderen, zijn de mensen die het ook doen.”
Welke gouden uitspraak inspireert jou? Geeft jou moed of hoop? Merk je dat je vaker je mening durft te geven door de MIR-Methode? Laat het me hieronder weten! Dankjewel!
Met de toets ‘End’ op je toetsenbord spring je meteen naar het invulformulier. Persoonlijke vragen graag stellen aan een MIR-Methode begeleider!
Veel inspiratie-plezier gewenst!
Mireille Mettes
Ik zat jaren geleden in een provinciale werkgroep voor en van Familieleden en vrienden van psychisch zieke mensen. Er was een verzoek om voorlichting, maar iemand die daar woonde wilde het niet zelf doen. Toen vroeg de man mij. Ik zei: dat kan ik niet, heb ik nog nooit gedaan. Hij zei: Piet zegt dat je het kunt. En ik heb het gedaan. me heel goed voorbereid. Piet heeft me aangemoedigd en ik meer zelfvertrouwen. Toen ik na 9 jaar afscheid van de groep nam, hebben ze een herinnerings- boek voor mij gemaakt. Piet had daar een foto van een treinrail die doorliep in geplakt met de woorden er onder: Ik wist dat je het kon. Is me nog steeds heel dierbaar.
Lieve Mireille,
“Zou je het vanmiddag nog niet even proberen” dat zei mijn moeder toen ik in mijn eerste pauze bij mijn nieuwe werkgever huilend naar huis ben gefietst en helemaal overstuur mijn moeder belde met de woorden: “ik kan niet meer”! Ik ben die middag nog teruggegaan, maar daar is het bij gebleven. Ik kon echt niet meer. Ik was op en later bleek dat ik midden in een burn out/depressie zat. Ondanks het feit dat echtgenoot en moeder mij aanspoorde om het toch nog te gaan proberen, koos ik voor mijzelf en heb ontslag genomen. Jaren later veranderde mijn zoon van baan. Bij zijn thuiskomst na zijn eerste lange dag zag ik gelijk aan hem dat dit niet de plek voor hem zou zijn. De volgende ochtend kwam hij ziek, zwak en misselijk uit zijn bed. “Mam ik kan dit niet meer”. De zin die mijn moeder destijds had uitgesproken schoot door mijn hoofd en ik antwoordde: “dan moet je het niet doen”. Ook hij heeft voor zichzelf gekozen en is op zoek gegaan naar een andere baan. De zin van mijn moeder heeft mij doen inzien dat ik altijd mijn best deed en altijd maar bleef proberen. Hoe graag had ik destijds gehoord dat of mijn moeder of mijn echtgenoot zouden hebben gezegd: stop ermee. De opmerking van mijn moeder heb ik in eerste instantie als teleurstellend ervaren, maar mijn zoon heeft het er nog wel eens over en is heel dankbaar dat ik destijds tegen hem heb gezegd dat hij het niet moest doen. Mijn teleurstelling heeft ervoor gezorgd dat ik niet wilde dat mijn zoon hetzelfde zou overkomen.
Hallo Mireille,
De voor mij mooiste gouden uitspraak (hij is van Jomanda) luidt: “LIEFDE OVERWINT LIJDEN” !
Is het niet zo dat ALLE negatieve emoties, hoe menselijk ook, vormen van lijden zijn ?
Of het nu gaat om gespannenheid, onrust, stress, onzekerheid, ongeduld, ontevredenheid, ergernis, achterdocht, jaloezie, rancune, kwaadheid, verbittering, afschuw, haat ?
Of om frustratie, schuldgevoel, machteloosheid, apathie, teleurstelling, ongelukkig voelen, eenzaamheid, verdriet, depressie, pijn, angst of wanhoop ?
(Ter geruststelling: Ik ken gelukkig NOG meer positieve emoties).
En als je het nu eens van de andere kant, dus met liefde bekijkt/ aanpakt ?
Waar liefde is kan ONMOGELIJK óók sprake zijn van jaloezie, kwaadheid enz. maar óók niet van angst of wanhoop !! Eerder van vertrouwen, acceptatie, loslaten en VREDE.
Harry
Mijn dochter zei laatst tegen me: mam, na de scheiding hadden we een tijd weinig geld, hè. Ik heb echter nooit iets gemist. Wat een opmerking, geweldig!!
Een leidinggevende kwam een keer voor me op toen mijn beoordelaar opmerkte, dat ik wel erg eigenwijs was. Zijn reactie: Marja is helemaal niet eigenwijs; ze doet alleen de dingen op haar eigen wijze, omdat ze snel ziet hoe iets beter kan worden gedaan, dan volgens de voorgeschreven procedure.
Beide opmerkingen helpen mij in vele situaties om gewoon te blijven proberen mezelf te zijn, al levert dat op dat moment nogal eens kritiek op.
Wat een mooi artikel! Het raakt me.
Mijn ex-baas zei eens Doe maar eens wat minder je best. Ik weet wel dat je je best doet.
Een oud collega vertelde toen ik twijfelde over het moederschap: Als iemand het kan, dan zijn jullie het. Je hebt een huis en jullie liefde, de rest leer je vanzelf.
Een goede vriendin zei:
Ook van te veel leuke dingen kun je burn-out raken.
Van een tegeltje: Of het gaat goed of je leert er van. Dus het is altijd goed.
Xxx
Linda
Mijn dochter is 18. Vaak heb ik me een ‘slechte’moeder gezien of als een moeder die niet goed genoeg was. Ik verontschuldigde me daar laatst voor. Ze Zei: “Mam wil je één ding van me geloven dat je nooit nooit me tekort heb gedaan toen ik jong was en dat je altijd juist zoveel voor me gedaan hebt, en ik me dat steeds meer besef, zeker als ik jeugdverhalen van andere reizigers hier hoor. (Ze was toen op reis)
De gouden zin die mij heeft geholpen kwam van jou Mireille.
Een aantal jaren geleden zat ik in de allerdiepste put van mijn leven.
Iemand had me getipt naar een lezing van jou te gaan. In de pauze ging ik even naar je toe. Je nam me in je armen en zei: “Hou vol! We hebben je nodig!” Die knuffel en die woorden kreeg ik van niemand en ik had ze toen zo nodig, al wist ik het niet. Dank je.
“Leg de lat zo hoog dat je er voor onderdoor kunt” was een nieuwjaarswens voor 2017. Heb ik op de wc gehangen, de plek voor bezinning en loslaten.
Samen met mijn broer aan het sterfbed van mijn moeder gezeten. Haar laatste woorden :”Wat een licht”. Deze woorden zullen mij altijd blijven volgen.
Groetjes
Mijn ervaring is dat gouden zinnen uit een andere bron komen dan onze hersenpan.
Ze komen vanZelf.
Ooit had ik een supriseavond.
Met een vader, moeder drie kinderen, en ik.
Ik had allerlei kleine dingen en een chocolade sinterklaas en piet.
Naar wie gaan die?
Op het laatste moment kwam de keuze vanzelf.
Ze gingen naar de ouders en niet naar de kinderen.
Iedereen, inclusief ik, was verrast.
De moeder bleek nog nooit zoiets gekregen te hebben.
De vreugde voor mij was dat er een gouden handeling was die vanzelf kwam.
Mijn gouden zin die ik ooit op school heb geleerd en me altijd is bijgebleven “ieder gedrag heeft een reden”
Ik sta er altijd bij stil wanneer ik me aan iemand irriteer en kan het gedrag veel beter relativeren.